Кенні Лемм, Серія «Пісні для поклоніння»

Консультант з питань поклоніння баптистської конвенції штату Північна Кароліна. Експерт з питань поклоніння і гастролюючий лідер прославлення. Проводить велику роботу з відродження служіння поклоніння в кількох країнах Азії.

Мене бентежить питання: як можна краще залучити громаду до спільного, трансформаційного поклоніння. Допис “9 причин, через які люди не співають на богослужінні” з’явився у наслідок моїх спостережень, як саме ми у ролі лідерів, шкодимо голосу громади у поклонінні. Більше мільйона людей прочитали цей допис, бо він зачепив за живе.

Зі скасуванням карантинних обмежень настає новий період для загальноцерковного співу, який не схожий на попередні часи. З цим пов’язані деякі міркування, до яких лідери поклоніння мають дослухатися. Багато церков повідомляють про зниження участі у богослужінні, і, зважаючи на ситуацію, у мене є кілька теорій, чому це відбувається. Нижче наведено декілька загальних спостережень та порад:

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ № 1: НЕ варто вважати, що громада знає нові пісні, які ви ввели з появою COVID.

Наші церкви змушені були звершити велику роботу по перенесенню богослужінь в формат онлайн, а багато церков проводили богослужіння з обмеженою кількістю відвідувачів протягом більшої частини (або всього) періоду COVIDу. Однак, в більшості випадків число тих, хто відвідував богослужіння з кількісними обмеженнями, значно скоротилося, і багато громад або не співали, або співали в масках, що перешкоджало виконанню пісень з цілого ряду причин. Більшість церков повідомили, що в цей період значно знизився запал участі у загальноцерковному співі.

Протягом останніх кількох тижнів, коли все більше людей починає відвідувати богослужіння, люди говорять, що вони не знають багатьох пісень, які співає їхня церква, незважаючи на те, що пісні були введені і виконувались протягом періоду COVIDу, за словами лідерів.

Ті, хто ж відвідував онлайн богослужіння, ймовірно, не співав пісень вдома, хоча мав доступ до текстів пісень. Без практики співу нові пісні не ввійшли в «словниковий запас» (не запам’яталися як ті пісні, які вони знають достатньо, щоб безперешкодно співати на славу Богу).

ПОРАДА

Вважайте, що БУДЬ-ЯКА пісня, яку ви вивчили в період COVIDу, є новою для церкви. Тому, кожну пісню важливо знову поступово впроваджувати та закріплювати. Я напишу більше про це в найближчі тижні, але зверніть увагу на мій старий допис, щоб наразі отримати деякі поради щодо використання нових пісень у богослужінні (обов’язково перейдіть за посиланням на статтю про те, як допомогти вашій громаді співати нові пісні). Не використовуйте нові пісні з періоду COVIDу у репертуарі як вже знайомі, адже це, швидше за все, призведе до випадання учасників з процесу прославлення. Ставтеся до цих пісень як до абсолютно нових.

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ № 2: Багато віруючих довгий час обходилися без співу.

З причин, згаданих вище, великий відсоток людей був позбавлений практики і радості загального співу. Для багатьох це не лише зняти маску, попросити групу зіграти, а самим заспівати. Громада має повернути собі дар і задоволення співати хвалу Богу від щирого серця.

ПОРАДА

Тепер, як ніколи, ще раз перегляньте 9 причин, через які люди не співають на богослужінні, і переконайтеся, що ви робите все можливе, щоб допомогти своїй громаді повернути спів. Співайте у прийнятній тональності (у багатьох випадках задана тональність може завадити загальному співу), співайте пісень, які всі добре знають, і правильно залучайте нові пісні – це лише кілька важливих порад, які варто запам’ятати. Уважно прочитайте статтю і перевірте свої практики прославлення по кожній з дев’яти причин.

Використовуйте спів а капела, щоб спонукати людей співати без музичних інструментів. Це допоможе розробити голосові м’язи, поверне радість від співу громади і дасть змогу самим приєднатися до загального співу.

Допоможіть вашій громаді заново відкрити і повернути загальний спів.

 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ № 3: Нові пісні, представлені до появи COVIDу, ймовірно, призабулися і втратили свою перевагу.

З причин, згаданих у спостереженні № 1, багато людей не співали повноцінно в період COVIDу, тому за відсутності практики протягом року ваша церква втратила ці пісні, які ви вивчили за рік до COVIDу. Люди просто не знають цих пісень так само добре, як ті, які ви співали протягом більш тривалого періоду.

ПОРАДА

Протягом перших місяців зосередьтеся більше на піснях, які, як ви знаєте, добре відомі громаді, щоб задіяти їх у співі. Включіть у репертуар та частіше використовуйте ті пісні, які ви вивчали за рік до COVIDу (співайте їх протягом декількох тижнів поспіль), щоб допомогти вашій громаді пригадати та комфортно виконувати їх. Спочатку не додавайте абсолютно нових пісень, а поступово вводьте та повторюйте пісні вивчені протягом двох останніх років.